Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

Ameliyatınızın ardından iyileşirken üç ila dört gün hastanede kalmayı planlayın.

Ameliyattan önce karnınız temizlenecek ve kolunuza intravenöz (IV) sıvılar almaya hazırlanacaksınız. Bu, doktorların sıvıları ve ihtiyacınız olabilecek her türlü ilacı uygulamasına olanak tanır. Ameliyat sırasında mesanenizi boş tutmak için de bir kateter takılacaktır.

Doğum yapan annelere sunulan üç tür anestezi vardır:

 • omurga bloğu: doğrudan omuriliğinizi çevreleyen keseye enjekte edilen anestezi, böylece vücudunuzun alt kısmını uyuşturur
 • epidural: hem vajinal hem de sezaryen doğumlar için ortak bir anestezi, omuriliğin kesesinin dışında sırtınızın alt kısmına enjekte edilir
 • genel anestezi : sizi ağrısız bir uykuya sokan ve genellikle acil durumlar için ayrılmış anestezi

Uygun şekilde ilaç aldığınızda ve uyuşturulduğunda, doktorunuz kasık saç çizgisinin hemen üzerinde bir kesi yapacaktır. Bu tipik olarak pelvis boyunca yataydır. Acil durumlarda kesi dikey olabilir.

Karnınıza kesi yapıldıktan ve rahim açığa çıktıktan sonra doktorunuz rahimde bir kesi yapacaktır. İşlem sırasında bu alan kapatılacağı için prosedürü göremeyeceksiniz.

Yeni bebeğiniz ikinci kesi yapıldıktan sonra rahminizden çıkarılacaktır.

Doktorunuz önce burnunu ve ağzını sıvılardan temizleyerek ve göbek afyon kadın doğum bağını klempleyerek ve keserek bebeğinizle ilgilenecektir. Daha sonra bebeğiniz hastane personeline verilecek ve bebeğinizin normal nefes aldığından emin olacak ve bebeğinizi kucağınıza alınmaya hazırlayacaklar.

Daha fazla çocuk istemediğinizden eminseniz ve onayı imzaladıysanız, doktor aynı anda tüplerinizi bağlayabilir (tüp ligasyonu).

Doktorunuz eriyen dikişlerle rahminizi onaracak ve karın kesinizi dikişlerle kapatacaktır.

 

Sezaryen Doğum Sonrası Takip

Sezaryenle doğumunuzdan sonra siz ve yenidoğan yaklaşık üç gün hastanede kalacaksınız. Ameliyattan hemen sonra IV'de kalacaksınız. Bu, anestezi etkisini yitirirken kan dolaşımınıza ayarlanmış seviyelerde ağrı kesicilerin verilmesini sağlar.

Doktorunuz sizi ayağa kalkıp dolaşmanız için cesaretlendirecektir. Bu, kan pıhtılarını ve kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir . Bir hemşire veya doktor, çocuğunuzu emzirme için nasıl konumlandıracağınızı size öğretebilir, böylece sezaryen doğum insizyon bölgesinden ek ağrı olmaz.

Doktorunuz size ameliyattan sonra evde bakım için önerilerde afyon kadın doğum bulunacaktır, ancak genel olarak şunları beklemelisiniz:

 • sakin ol ve dinlen, özellikle ilk birkaç hafta
 • karnınızı desteklemek için doğru duruşu kullanın
 • sezaryen doğumunuz sırasında kaybedilenlerin yerine bol miktarda sıvı tüketin
 • dört ila altı hafta boyunca seksten kaçının
 • gerektiğinde ağrı kesici almak
 • Şiddetli duygudurum dalgalanmaları veya aşırı yorgunluk gibi afyon sezeryan doğum  sonrası depresyon belirtileri yaşıyorsanız yardım isteyin

Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuzu arayın:

 • ateşin eşlik ettiği göğüs ağrısı
 • kötü kokulu vajinal akıntı veya büyük pıhtılarla kanama
 • idrar yaparken ağrı
 • enfeksiyon belirtileri - örneğin, 100 ° F'nin üzerindeki ateş, kızarıklık, şişme veya insizyondan akıntı

 

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?