Miyom Tedavisi

Miyom Tedavisi

MİYOM TEDAVİSİ

Hanson-2 (3)

Rahim fibroidleri, genellikle doğurganlık yıllarında ortaya çıkan, rahmin kanserli olmayan büyümeleridir. Leiomyomlar veya miyomlar olarak da adlandırılan bunlar, uterusun düz kas duvarından gelişir. Tek bir hücre tekrar tekrar bölünerek afyon kadın doğum en sonunda yakındaki dokudan farklı, sert, lastiksi bir kütle oluşturur. Son derece yaygındırlar. Aslında, dört kadından üçünde hayatlarının bir döneminde rahim fibroidi olacaktır. Birçoğu habersizdir çünkü genellikle hiçbir belirti vermezler.

Myomlar, küçük fidelerden uterusu bozabilecek ve büyütebilecek büyük kütlelere kadar değişebilir. Bazı miyomlar hızla büyürken diğerleri zamanla çok yavaş büyür. Nadiren miyomlar kendiliğinden küçülebilir. Hamilelik sırasında bulunan birçok miyom, hamilelikten sonra küçülebilir veya hatta kaybolabilir.

BELİRTİLER VE TANI

Miyomlu bazı kadınlar, ağır adet kanaması, uzun menstrüel dönemler (yedi gün veya daha fazla adet kanaması), pelvik basınç veya ağrı, sık idrara çıkma, mesaneyi boşaltmada zorluk, kabızlık, sırt ağrısı veya bacak ağrısı gibi semptomlardan muzdariptir. Semptomların varlığı kadından kadına değişir. Miyom yeri, boyutu ve sayısı belirti ve semptomları etkileyebilir.

Miyomları keşfetmek, rutin bir pelvik muayene sırasında ortaya çıkabilir. Doktor, daha fazla test gerektiren düzensizlikleri tespit edebilir. Bir ultrason muayenesi, miyomların varlığını gösterebilecek uterusun bir resmini sağlayacaktır. Bir ultrason testi ayrıca fibroidlerin bulunduğu yerin ve boyutlarının bir haritasını da sağlayacaktır.

Tam kan sayımı içeren laboratuar testleri, aneminin olup olmadığını veya tiroid sorunları gibi başka sorunların olup olmadığını belirleyecektir. Bu testler Chesapeake ve Norfolk hastalarımız için uygun yerlerde yapılabilir.

TARAMALARI GÖRÜNTÜLEME

Sorunun fibroid olup olmadığı konusunda hala bir soru varsa yapılabilecek başka görüntüleme taramaları da var. Bir MRI, miyomların veya uterustaki diğer kitlelerin boyutunu ve yerini daha belirgin bir şekilde gösterecektir. Bu görüntüler, miyom tedavisi için gerekli bilgileri ve afyon kadın doğum histerektominin endike olup olmadığını sağlayacaktır.

Kısırlığı olan hastalar, rahim içini ve fallop tüplerine açılan açıklığı açıkça gösteren testlerden yararlanabilirler. Bu şekilde, fibroidler gebeliği engellemişse, fibroidleri çıkarmak ve doğurganlığı geri kazanmak için tedavi seçenekleri planlanabilir.

Bir MRI veya ultrason, miyomların varlığının onayını sağlamadıysa, bazı ek testler endike olabilir. Histerosonografi, rahim boşluğunu steril salinle dolduran bir testtir. Bu, fibroidlerin varlığını tespit etmek için uterusun daha net bir görüntüsünü sağlar. Başka bir benzer test, rahim ve fallop tüplerine açıklıklar arasında kontrast sağlamak için özel bir boya kullanır.

FIBROİDLERİN NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Rahim fibroidlerinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik faktörler ve hormonların bir kombinasyonu olduğuna inanılıyor. Miyom oluşturmaya ailevi bir yatkınlık var gibi görünüyor. Afrikalı Amerikalı kadınların fibroidlere sahip olma olasılığı çok daha yüksektir.

Virginia Beach Obstetrics and Gynecology, geniş bir potansiyel fibroid tedavisi yelpazesi sunmaktan gurur duyar. Menstrüel anormalliklerin kontrolü için medikal tedavi, fibroidlerin tedavisi için medikal tedavi ve gelecekteki doğurganlık için rahim korunarak veya korunmasız fibroidlerin cerrahi olarak çıkarılması için tıbbi tedavi sunuyoruz.

FIBROİD SEMPTOMLARININ DAYANIMI İÇİN İLAÇ TEDAVİSİ

Virginia Beach OBGYN'de rahim fibroidi için kullandığımız tek tedavi histerektomi değildir. Bazı kadınların komplikasyonları olabilir veya histerektominin tercih edilen prosedür olmadığı çocuk yetiştirmek isteyebilir. İlaç tedavisi bu kadınların tedavisinde çok etkili olabilir.

Miyom tedavisi, adet döngüsünü düzenleyen ve östrojen ve progesteronu baskılayarak miyomları küçülten ilaçların kullanımını içerebilir. Bu genellikle ameliyatla çıkarılmadan önce fibroidleri küçültmek için yapılır.

Diğer bir yaklaşım, adet döngüsünü düzenleyen başka bir afyon kadın doğum hormon olan progestini vermek için bir rahim içi araç (RİA) kullanılmasıdır. Bu yöntem miyomları küçültemez, ancak adet kanaması gibi bazı semptomları etkili bir şekilde giderir.

Etkili olduğu kanıtlanmış diğer ilaçlar, pelvik bölgedeki ağrıyı hafifletmek için oral kontraseptifler ve anti-enflamatuar ilaçlardır. Ağır ve uzun süreli kanama yaşayan hastalar için vitaminler ve mineral takviyeleri demir kaybını önlemeye yardımcı olur.

MRI REHBERLİ TEDAVİ

Miyom hastası kadınlar, ultrason ve lazer enerjisi kullanarak minimal invaziv prosedürlerle rahatlama sağlayabilir. Hasta bir MRI makinesinde taranırken daha yeni bir tedavi gerçekleştirilir. Bu sayede miyomun tam yeri bulunmakta ve miyomu yok eden özel bir aletle hedef alınabilmektedir.

Diğer enerji türleri de bu şekilde kullanılabilir. Lazer ve elektrik akımı, fibroidleri ameliyata gerek kalmadan çıkarmak için başarıyla kullanılmıştır.

Fibroid Tedavisi Virginia Beach

CERRAHİ İŞLEMLER

Miyomları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan birkaç cerrahi prosedür vardır. Cerrahi, küçük fibroidlerin laparoskopik olarak çıkarılmasından ultra ince aletler kullanılarak tam bir histerektomi yoluyla çok küçük kesiklere kadar değişebilir. Gelecekte hamile kalmayı planlayan kadınlar için rahmi koruyan seçenekler vardır. Virginia Beach OBGYN'de, rahatlama sağlamak ve günlük yaşamınıza geri dönmenize yardımcı olmak için miyomları mümkün olduğunca az tıbbi müdahale ile tedavi ediyoruz.

Histerektomi, fibroidlerin çıkarılması için kalıcı bir çözümdür ve semptomlardan kurtulma sağlarken, yumurtalıklar da afyon kadın doğum çıkarılırsa erken menopoza neden olabilir. Diğer tüm prosedürlerde, miyomların yeniden büyümesi riski vardır, ancak genellikle yavaş büyüdüklerinden bu bir endişe kaynağı olmayabilir.

Miyom Tedavisi